nedelja, 19. november 2017

Ne mečmo hrane stran



 V petek sem si ponovno ogledala dokumentarni film Ne meč'mo hrane stran (Just Eat It – A food waste story), in sicer v v Linhartovi (kino) dvorani Radovljica. Ta film sem videla že prej, a se mi je zdelo, da tega ne smem zamuditi - po filmu je bila še debata o zavrženi hrani, sploh če se dogaja na domačem pragu.

 Torej problematika zavržene hrane -  vsi zelo dobro vemo, da je to velik problem sodobne družbe. Na eni strani milijoni lačnih ljudi, katerih največja želja je dostop do hrane in pitne voda, na drugi strani pa mi, razvita družba, ki nam je vse prinešeno na pladnju. Trgovine odprte vse dni v tednu, polno založene s tisoče in tisoče različnimi produkti, ki nas svojimi privlačnimi embalažami vabijo, da jih izberemo in odložimo v našem nakupovalnem vozičku. Kar tekmujemo, kdo bo imel domač hladilnik, zmrzovalnik in omarice bolj napolnjen s svežimi in odličnimi dobrotami. Ki glede na čas, ki ga dejansko preživimo doma in naše potrebe po konzumiranju hrane, definitivno ne ostanejo sveže in uporabne v nedogled. Kar se hitro vidi predvsem pri sadju, zelenjavi, mlečnih idelkih in mesu. Od kje torej ta potreba po ogromnih zalogah hrane? Zakaj se tako hitro upremo tistim akcijam 3+1, popustom na večje količine, če nam na koncu hrana doma propade? 

 Ste vedeli, da v Evropi letno zavržemo okrog 88 milijonov ton hrane? Problem izhaja iz dveh razlogov. Prvi je ta, ki sem ga že izpostavila. Potreba po prevelikih količinah hrane, ki jo konzumiramo v svojih domovih – res ne potrebujemo vsega tega imeti doma. Ne bi raje kupovali glede na sprotne potrebe? Izpostaviti moram tudi praznovanja, kjer gostitelji mislijo, da morajo vedno pripraviti ogromne količine hrane glede na povabljence, ker hrane v nobenem primeru ne sme zmanjkati! Pa ni boljše, da jo zmanjka? Se res moramo prenažirati in ostanke hrane po koncu zavreči?

 Drugi problem pa je težnja po perfekciji na vseh področjih. Tudi tam, kjer gre po mojem mnenju zgolj za očitno pretiravanje. Naša družba je prišla tako daleč, da potrošniki ne želimo kupiti korenčka, ki je malce odrgnjen, manjši od ostalih ali pa le malce drugačne oblike. Mora biti perfekten, tako kot vsi ostali na polici. Prav tako nihče ne bo vzel iz police npr. jabolka, če bo le-ta zadnji in edini v škatli. Ker mislimo, da je z njim nekaj narobe. Bo ostal tam in ga bodo trgovci pač zavrgli, čeprav je z njim čisto vse v redu. Ste opazili, da so banane v trgovinah skorajda identične? Razlog za to je, da vse tiste, ki odstopajo po vnaprej določenih merah preprosto zavržejo že v samem štartu. Čeprav se razen velikosti s tistimi, ki pridejo do naših trgovin, v ničemer ne razlikujejo.
  Vsem, ki boste imeli priložnost videti ta dokumentarec, ga toplo priporočam. Gre za učinek šok terapije, da se malce zamislimo nad svojim življenjem in stvarmi, ki se dogajajo okoli nas, pa si ponavadi raje malce zatisnemo oči.  

 Pa še par nasvetov za konec, s katerimi ne dvomim, da bo nam vsem uspelo znižati zavržke hrane v naših domovih.



Ni komentarjev:

Objavite komentar