nedelja, 20. avgust 2017

Zero waste celiakija



 Najprej naj povem, da nisem zero waster v pravem pomenu besedne zveze, se pa s to filozofijo vedno bolj spogledujem, saj mi je ta način razmišljanja tako zelo lep in prijazen do naše prečudovite narave. Se trudim in vsak dan berem in se spoznavam z novimi stvarmi, gledam DIY videe in si želim,da bi mi uspelo biti čim boljša na tem področju in postati zgled vsem ostalim. In kaj je moj največji problem pri vsem tem? Področje, kjer proizvedem največ odpadkov. Prehrana in moja predraga doživljenjska spremljevalka celiakija.  



 Zagotovo ste že slišali – življenje brez glutena. Besedna zveza, ki postaja vedno bolj »moderna«. Pa to ni v vsakem primeru dobro, ampak pustimo to za kdaj drugič. Torej, stroga dieta, ki ne izvzame iz prehranske izbire le bel kruh, pice in testenine. Ne ne, je še veliko več. Skorajda vse, kar se lahko spomnite. Situacija? Vsa hrana, ki je za celiakaše primerna, mora biti strogo strogo ločena od vse ostale hrane, ki vsebuje oz. lahko vsebuje gluten.  Torej, ne sme priti v nikakršen stik z »oporečnimi« živili. Pa ne samo živili. Strogo mora biti poskrbljeno tudi za higieno – kar se tiče osebe, ki je v stiku s hrano kot tudi same delavne površine, kjer se hrana pakira/pripravlja. Večina hrane, ki se jo torej da kupiti v trgovini in je primerna za celiakaša, je res zelo zapakirana. Bolje večkrat kot samo enkrat. Npr. testenine. Obožujem jih. Na takšen in drugačen način. A še nisem našla trgovine, kjer bi lahko varno kupila brezglutenske testenine brez embalaže (ali katerokoli drugo hrano). Zato jih kupim v normalni trgovini v embalaži. Se trudim, da v papirnati, brez plastičnih dodatkov. Pa poglejmo naprej. Tudi oreščke ne upam kupiti v obliki razsutega tovora, saj ne vem, ali je prišlo do kakršnekoli kontaminacije preden so se oreščki znašli v trgovini, v trgovini sami itd.. Zato upam uživati samo tiste, ki so pakirani. in v katerih ni spornih sestavin oz. sledi glutena. Gremo naprej. Nisem veganka oz. vegetarijanka, zato v sendvič večkrat rada dodam kako salamo. Ki jo moram ponovno kupiti zapakirano. Prav tako vse ostale mesne izdelke, ki so potrjeno brez glutena, drugače resno ogrožam svoje zdravje. Ista situacija je s sirom in ostalimi mlečnimi izdelki. Kar se tiče vse hrane, upam uživati samo tiste blagovne znamke, ki so testirane iz strani Društva za celiakijo. In vem, da je to najboljše zame, saj sem odgovorna do sebe in svojega telesa. Ampak je po drugi strani vse, kar lahko dejansko jem brez embalaže, sadje in zelenjava, če takole pomislim. Hm? 

 Ni pa vse tako zelo črnobelo. Če mi ne gre najbolje pri hrani, pa se trudim na drugih področjih. Zadnje čase mi gre kar dobro pri tem, da:
- ne kupujem novih oblačil: poslužujem se javnih in zasebnih izmenjevalnic,
- ko naročim pijačo, zaprosim, da mi jo prinesejo brez slamice,
- ker si v službo redno nosim svojo hrano, namesto dnevne uporabe alufolije veselo uporabljam čebelice (bee wrapse),
- se v velikem loku izogibam plastičnim vrečkam – za sadje uporabljam bombažne vrečke,
- imam vedno in povsod s seboj flaško za vodo – s tem se izogibam nakupu pijače v plastenkah itd.



 Nisem popolna, se pa trudim po svojih najboljših močeh. S tem člankom nisem želela jamrati. Želela sem samo opozoriti na to, da je na poti življenja s čim manj odpadki malce težje, če imaš tako strog način prehranjevanja (ki je zaenkrat edino »zdravilo« za mojo diagnozo). Do zero waste me čaka še zelo doooolga pot. Sem res še na čistem začetku. Upam, da se oglasi še kdo, ki ima podobne probleme kot jaz oz. ima že več znanja in izkušenj pri soočanju z istim problemom. Želim si, da bi bilo v prihodnosti več literature na to temo, predavanj in izobraževanj. Želim se še bolj ozavestiti in iskati rešitve. Vem, da so tam.